Lokalita

Košice sú metropolou východného Slovenska a druhým najväčším mestom Slovenska, ktoré sa nachádza neďaleko hraníc Maďarska (20 km), Ukrajiny (80 km) a Poľska (90 km).

Prvá písomná zmienka sa objavila v listine z roku 1230, kde sa mesto spomína ako Villa Cassa, ale archeologické nálezy svedčia o tom, že územie bolo osídlené už v období paleolitu.

Postupne boli mestu udeľované výsady a práva slobodného kráľovského mesta, s právom opevniť sa, čím sa Košice stali druhým najvýznamnejším mestom hneď po Budíne.

Najdôležitejším dokumentom je erbová listina z r. 1369 vydaná Uhorským kráľom Ľudovítom Veľkým. Košice ako vôbec prvé mesto v európe získali právo na vlastný erb, tým pádom je táto listina najstaršou mestskou erbovou listinou v Európe. Dovtedy toto právo udeľovali len šľachtickým rodom.

Košice boli Európskym hlavným mestom kultúry 2013. V priebehu tohto roka sa mesto celosvetovo zviditeľnilo realizovaním významných kultúrnych podujatí. Mesto Košice získalo aj významný titul Európske mesto športu 2016.

Historické jadro Košíc tvorí najväčšiu pamiatkovú rezerváciu na Slovensku. Umelecky a historicky najhodnotnejšie objekty sa nachádzajú okolo pôvodného stredovekého námestia – dnes Hlavnej ulice, ktorá je od nášho penziónu vzdialená 3 minúty chôdzou.

Medzi najvýznamnejšie pamiatky v Košiciach patrí najväčší kostol na Slovensku, a zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála:  Dóm svätej Alžbety – celosvetovo známy turistický portál Tripadvisor ju označil za jedno z najzaujímavejších miest na Slovensku.

Z ďalších pamiatok treba spomenúť Urbanovu vežu, Kaplnku sv. Michala, Štátne divadlo, Levočský dom, Andrášiho palác, Súsošie Immaculata-Morový stĺp, Historickú radnicu, Jakabov palác, Miklušovu väznicu, Slovenské technické múzeum, Východoslovenské múzeum, mestské hradby, viacero chrámových objektov, ale i židovskú synagógu.

Vyskúšajte niečo nové, neobjavené mesto plné vášne, histórie, kultúry, skrytých pokladov, kreativity, športových možností, kulinárskych zážitkov.

Ďalšie užitočné odkazy:

Naši klienti

 • Príjemný personál, čisté, veľké, dobre vybavené izby s kuchynkou, chutné raňajky s dostatkom zeleniny a ovocia, pár metrov od centra v historickej časti Košíc.

  Majka
 • Páčila sa mi veľkosť apartmánu a vybavenie. Úžasná posteľ. Okrem švédskych stolov sa dalo vybrať si z raňajkovej ponuky.

  Lucia
 • Nad očakávanie, čisté, voňavé, blízko hlavnej ulice, ktorú sme prešli krížom krážom. Tichá ulica.Hneď pri vstupe dnu príjemná vôňa, výhľad z okna do rozkvitnutého upraveného dvora. Raňajky výborné,široký výber pre každého.

  Katka
 • Veľmi pekný penzión v tichej časti, len pár metrov od úplného centra mesta. Možnosť bezproblémového parkovnia priamo pred budovou. Veľké izby vybavené v praktickom, modernom štýle, minibar, TV, rýchlovarná kanvica.

  Milan
 • Perfektne miesto v centre,príjemné prostredie,nové zariadenie je vkusné, príjemný personál včetne majiteliek. Na základe tohto poznania sa určite vrátim do Košíc a ubytujem sa v Penzióne Hradbová,aby som si vychutnala výlet.

  Norika